Jak legalnie spać w lesie?

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat legalnego biwakowania i nocowania w lasach. Jak dobrze wiemy, za spanie na dziko w lasach państwowych poza wyznaczonymi miejscami można dostać mandat. Jakie mamy więc możliwości? Lasy prywatne, gdzie pozwolenie dostajemy od właściciela, lub jeśli my jesteśmy właścicielem to dajemy je sobie sami. Lasy państwowe, gdzie możemy sobie biwakować w wyznaczonych miejscach zgodnie z określonymi regułami.

Co nam grozi za nielegalny biwak?

Zacznijmy od tego co i na jakiej podstawie grozi nam za biwakowanie w niewyznaczonych miejscach. Od razu uprzedzam, że nie jestem prawnikiem, więc mogły się tu wkraść błędy w interpretacji, dlatego zainteresowanych zachęcam do zgłębiania ustaw na własną rękę lub z pomocą profesjonalisty. 

O zakazie biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego mówi Art. 30 ustawy o lasach. Ten artykuł mówi też o wielu czynnościach zabronionych w lesie, z którymi moim zdaniem warto się zapoznać. 

Dodatkowo posiłkować możemy się art 48 ustawy o lasach na temat szkodnictwa leśnego, i art 120, art 151, art 154, art 156, art 157, art 162, art 166 kodeksu wykroczeń mówiących m.in. o wyrębie drzew i przywłaszczeniu drzew, przechodzeniu czy przejeżdżaniu po nienależących do nas gruntach leśnych, niszczeniu zasiewów, puszczaniu psa luzem, zanieczyszczaniu lasów oraz o nieopuszczeniu lasu na wezwanie. Artykułów, które można by pod to podpiąć jest na pewno więcej, ale nie chcę tutaj robić godzinnego bloku prawniczego, wybrałem te moim zdaniem najbardziej istotne.

Z powyższych wnioskuję, że za samo biwakowanie może grozić nam do 500zł mandatu lub kara nagany, natomiast jeśli zostaniemy leśnymi szkodnikami, zostaniemy oskarżeni o kradzież drewna lub nie opuścimy lasu na wezwanie, to kary te mogą wzrastać.

O tym, kto może nas ukarać za biwakowanie, mówi m.in art 47 ustawy o lasach. Mandat może nam wlepić straż leśna, leśniczy i nadleśniczowie. W przypadku poważnych naruszeń w grę wchodzą przepisy kodeksu wykroczeń.

Spanie w lasach państwowych

Dość o tym, co nam nie wolno, pora o tym co nam wolno. Chcąc spędzić noc w lasach państwowych mamy dwie możliwości. Albo zgłaszamy się do odpowiedniego nadleśnictwa i pytamy o wskazanie wyznaczonych miejsc biwakowych, po czym pracownicy nadleśnictwa wskażą nam miejsce biwakowe, miejsce na bezpieczne rozpalenie ognia oraz skąd możemy pozyskać drewno na opał.

Druga moim zdaniem lepsza opcja to skorzystanie z projektu zanocuj w lesie. Kilka lat temu Lasy Państwowe wyszły z inicjatywą, według której w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy bushcraftu, survivalu, czy zwykłego biwakowania, będą mogli spędzić czas. Chcąc skorzystać z tego programu, nie musimy prosić nikogo o zgodę, dopóki nie planujemy pobytu w jednym miejscu powyżej 2 dni i nie będzie nas w ekipie więcej niż 9 osób. Nadal jednak występuje ograniczenie dotyczące rozpalania ognia, a mianowicie w większości przypadków można korzystać tylko i wyłącznie z kuchenek gazowych, a czasem nawet i one są zabronione.

Zachód słońca na polu campingowym

Jak wyszukać miejsce na biwak? Już tłumaczę.

  1. Wchodzimy na bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub szukamy w google “bank danych o lasach” , wybieramy bdl.lasy.gov.pl -> lasy na mapach -> mapa interaktywna, lub kliknąć w link w moim opisie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy?t=0&ll=19.412949%2C52.001221&scale=4622324&map=8%2C0.7&layers=76%2C77&basemap=2&extwms=&hist=&
  2. Jeśli wybraliście 1 lub 2 opcję to musicie jeszcze na dole kliknąć “mapy BDL” -> mapa zagospodarowania turystycznego -> odznaczamy infrastruktura turystyczna.
  3. Teraz widzimy mapę polski z zaznaczonymi obszarami zanocuj w lesie.
  4. Przyjmijmy że chcecie iść na nockę w Bieszczady. Na południe od Ustrzyków Dolnych mamy kilka miejscówek.
  5. Można również skorzystać z mapy https://czaswlas.pl/mapa, zaznaczamy biwaki i szukamy.
  6. Jak widać jest tego trochę, zawsze mogłoby być lepiej ale jak na fakt że jest to dość młody projekt, to moim zdaniem ilość miejsc do noclegu jest zadowalająca i zapowiada się obiecująco. Mapy dostępne są też w wersji mobilnej w postaci aplikacji na telefony.

Nocując z programem zanocuj w lesie pamiętajcie o tym, żeby nie śmiecić, nie hałasować, psa prowadzić na smyczy, a legowisko rozbijać tylko na twardym podłożu, żeby nie uszkodzić ściółki. Lasy państwowe polecają nocowanie na hamakach, które są bezpieczne dla leśnego runa.

W niektórych nadleśnictwach można używać kuchenki gazowej ale tylko jeśli na danym terenie nie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego. W miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo można palić ognisko, ale sposób pozyskania drewna trzeba ustalić z pracownikami nadleśnictwa. Żeby uniknąć nieprzyjemności w czasie biwaku warto zapoznać się ze stanowiskiem danego nadleśnictwa w powyższych sprawach. O samym tym jak legalnie i bezpiecznie rozpalać ogień porozmawiamy na innym artykule.

Pamiętajcie, żeby biwakować zgodnie z regułą “leave no trace”. Jeśli będziemy szanować naturę i miejsca, które zostały nam udostępnione, to myślę, że projekt będzie się rozwijał po naszej myśli. Pokażmy, że jesteśmy odpowiedzialni.

Spanie w lasach prywatnych

Jeśli zdecydujecie się na nocleg w lasach prywatnych, to przede wszystkim musicie uzyskać zgodę od właściciela terenu. Właściciel wyznaczy wam miejsce do biwakowania i rozpalenia ognia. 

Błędne jest przekonanie, że w lasach prywatnych można robić co się chce. Przepisy ustawy stosuje się do lasów bez względu na właściciela, tak więc każdy podlega tym samym przepisom, o czym mówi art 2 ustawy o lasach.

Z mojej strony to wszystko, zachęcam do legalnego i odpowiedzialnego biwakowania, bo to będzie prowadzić do większej swobody w lasach. 

Na koniec, zachęcam Was też do wspierania mojego kanału na YouTube.

Podobne wpisy:

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts