Jaki sprzęt wybrać do łączności kryzysowej?

Każdy, albo przynajmniej większość z nas, ma telefon komórkowy, który łączy się za pomocą sieci i masztów z innymi użytkownikami. W sytuacjach kryzysowych typu klęski żywiołowe, konflikty zbrojne, czy zwykła przerwa w dostawie prądu, taki środek komunikacji może bardzo szybko zawieść. Dlatego na takie wyjątki warto mieć zapasowe środki łączności oparte na bezpośredniej komunikacji.

Temat dzisiejszego artykułu to radiotelefony. Mam ze sobą krótkofalówki PMR, ręczne radio CB, radiotelefony na pasmo 70cm, 2m i emisję cyfrową oraz radiotelefon QRP na fale krótkie. 

Różnica pomiędzy tym sprzętem to przede wszystkim możliwość zmiany fal, na jakich pracujemy, zasięg działania oraz co najważniejsze – możliwość lub nie pracy bez licencji.

Na czym możemy pracować bez licencji?

Moim zdaniem warto mieć co najmniej jedno takie urządzenie w domu, czy w rodzinie ze względu na to, że próg wejścia jest bardzo niski. Wystarczy kupić krótkofalówke PMR lub CB radio i możemy z niego korzystać.

Dzięki temu bardzo łatwo można wyposażyć siebie i na przykład sąsiadów w taki środek komunikacji awaryjnej. A pamiętajmy, że im więcej ludzi ma możliwość łączności, tym lepiej dla nas. Co z tego, że będziemy mieć najlepszy sprzęt na rynku skoro nie będzie do kogo się odezwać.

PMR

PMRka, czyli najtańsze i najprostsze radio, o którym dzisiaj powiem, daje nam możliwość na łączność w zasięgu kilkuset metrów lub kilku kilometrów, zależnie od ukształtowania terenu, warunków pogodowych, czy zabudowy. PMRek nie można podpiąć do anteny zewnętrznej i posiada też limit mocy 0.5W, przez co nie jesteśmy w stanie manipulować zasięgiem. Takie rozwiązanie nadaje się dobrze do komunikacji np w obrębie osiedla, czy mniejszej wsi. Taka pmrka nadaje tylko w modulacji FM. PMrka może pracować na baterii ok 16h.

CB

Drugim rozwiązaniem bez licencji jest CB radio, które może mieć postać ręczniaka lub mobilnego radia zamontowanego w samochodzie. Moc jest tutaj wyższa niż w przypadku PMRki oraz mamy możliwość nadawania w modulacji AM oraz SSB. Zaletą jest tutaj możliwość podpięcia CB do zewnętrznej anteny, co znacząco wpłynie na zasięg, z jakiego będziemy zbierać fale. Takie radio może mieć zasięg kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu km. W przypadku ręczniaka ograniczeniem może być długość anteny, bo w paśmie w jakim pracują CB anteny, nie są małych rozmiarów, jak w PMR. O ile bazowe, czy mobilne radio CB korzysta z zewnętrznego zasilania i może pracować dość długo, to ręczne radia pracują na baterii kilka lub kilkanaście godzin. Jest tu jednak możliwość skorzystania z koszyka z bateriami dostępnymi wszędzie. To radio możemy podpiąć do samochodu i zewnętrznej anteny. 

Łączność z sąsiadami

Radiotelefony wymagające licencji.

Radiotelefony

Popularny radiotelefon Baofeng oraz mniej znany Yaesu z wyższej półki to radiotelefony pracujące w paśmie 2m i 70cm w modulacji FM. Działają one na mocy 8 i 5W i mają możliwość wymiany anteny. 

Zasięg takiego sprzętu to kilkanaście do kilkudziesięciu kilometrów. Znacząco poprawić możemy zasięg podpinając np. 3 czy 5 metrową antenę na dachu. 

Dodatkowo, Baofeng daje nam możliwość nasłuchu radiostacji broadcastowych na falach FM, a Yaesu ma wbudowaną łączność cyfrową. Za pomocą tego sprzętu można słuchać PMRek. Można też nadawać z nich na tych częstotliwościach, jednak jest to nielegalne nawet z pozwoleniem.

Te radia wymagają licencji do użytkowania, ale dają więcej możliwości do skutecznej łączności. Za ich pomocą można korzystać z tzw. przemienników, czyli masztów radioamatorskich, które znacząco zwiększają nasz zasięg nawet do obszarów województw, czy całych państw. Wzywanie pomocy, czy pozyskiwanie informacji na takich przemiennikach może ułatwić sprawę. Mamy większe prawdopodobieństwo, że ktoś ich nasłuchuje, niż kiedy wołamy w eter.

Radio Xiegu

Tutaj mamy najbardziej rozbudowany sprzęt, czyli radiotelefon krótkofalarski QRP. To radio ma najwięcej możliwości ze wszystkich tu wymienionych. Pracuje w najszerszym zakresie pasm i daje możliwość do korzystania z największej ilości modulacji (w tym CW do łączności za pomocą alfabetu morse’a). 

Za jego pomocą jesteśmy w stanie robić łączności międzypaństwowe, jak i międzykontynentalne. Pracuje ono z mocą do 10W oraz jest wyposażone we wbudowaną baterię, dzięki czemu możemy używać go zarówno w terenie, jak i bazowo.

Kompaktowy wymiar radia umożliwia łatwe przenoszenie, natomiast jedną z jego większych wad jest rozmiar anteny, jakiej to radio wymaga. Żeby faktycznie korzystać z jego możliwości potrzebujemy kilkudziesięcio-metrowej anteny. Dla przykładu: Ja jestem wyposażony w 22.5m antenę, która pozwala mi robić łączności z większą częścią europy. Takie radio daje nam bardzo duże możliwości do pozyskiwania informacji ze świata. Poza nawiązywaniem łączności z innymi radioamatorami, możemy za jego pomocą odbierać stacje broadcastowe różnych państw.

To radio, podobnie jak wcześniej wspomniane Bao i Yaesu, może korzystać z przemienników.

Podsumowanie

Jak widzicie możliwości do łączności bezpośredniej lub pośredniej jest sporo. Gdybym w tej chwili miał wybierać i skompletować swój zestaw do łączności awaryjnej, to najpewniej zdecydowałbym się na zakup 1 radia z kategorii bez licencji, ponieważ ze względu na niski próg wejścia moi sąsiedzi i okoliczne wsie będą ze mną w łączności. Zdecydowałbym się też na zakup 1 radia krótkofalarskiego wymagającego licencji, żeby móc zbierać informacje z większych odległości oraz słuchać stacji broadcastowych. 

Podobne wpisy:

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. czy mogę posiadać radio krótkofalarskie legalnie, ale nie nadawać tylko słuchać. Zależy mi bardzo aby nosząc je było to legalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts