Jak zsynchronizować Baofengi?

Radioamatorstwo jest raczej niszową pasją, a co za tym idzie, ilość dostępnych informacji o poszczególnych zagadnieniach jest raczej niewielka. Z tego też powodu zdecydowałem się pokazać wam jak zsynchronizować baofengi. Dowiecie się też jak wybrać i zapisać częstotliwość oraz jak ustawić CTCSS. Pamiętajcie, że korzystanie z Baofengów wymaga zezwolenia o czym mówię w jednym z filmów na moim kanale YouTube.

Jeśli mamy dwa albo więcej Baofengów, mało istotne jest, czy to uv82, uv5r, czy inne modele. Wszystkie mają podobne oprogramowanie i w większości przypadków wygląda to analogicznie. 

Są w nich 2 tryby. Jeden z nich to tryb częstotliwości, a drugi pamięci. W jednym możemy wpisać częstotliwość z palca, a w drugim częstotliwości mamy zapisane do komórek pamięci. Możemy je zapisać ręcznie, albo za pomocą programu CHIRP na komputerze.

Tryby zmieniamy włączając radio z przytrzymanym przyciskiem MENU. Rozpoznamy je po tym, że w trybie memory po prawej widoczne są numerki, a w trybie częstotliwości nie.

Kiedy już to wiemy, następnie musimy wybrać częstotliwość na jakiej będziemy operować. Załóżmy, że interesuje mnie pasmo 2m i wiem, że dla radioamatorów przeznaczone są częstotliwości od 144 do 146Mhz, a bandplan podpowiada mi że między innymi na częstotliwości 145.250 mogę nadawać w modulacji FM.

Bandplan

W zasadzie jeśli ustawimy oba radia na tę samą częstotliwość, to już powinniśmy móc nawiązać łączność. My jednak na tym nie poprzestaniemy. Ustawimy CTCSS i zapiszemy tę częstotliwość do pamięci.

Teraz ustawimy ton CTCSS czyli to, co potocznie i myślę, że  błędnie jest nazywane kanałem, czy podkanałem częstotliwości. W dużym skrócie CTCSS to system tonów, który służy do redukcji zakłóceń na danej częstotliwości, jeśli jest tam dużo użytkowników. A prostszymi słowami działa to tak, że jeśli ustawimy jedno radio, żeby nadawało ton np. 69hz, a drugie radio, żeby reagowało na ton 69hz, to kiedy nadamy z pierwszego radia, to to drugie radio nam zareaguje i usłyszymy, co było nadane. Jeśli jednak nadamy z radia, które nie wysyła tonu 69hz, to radio numer dwa nie zareaguje. Urządzenie zaświeci się w celu poinformowania nas, że coś się dzieje, ale nie będziemy słyszeć wiadomości czyli tzw. modulacji.

Warto nadmienić, że nie jest to w żaden sposób szyfrowanie, czy cokolwiek w tym rodzaju, bo każde radio bez żadnego tonu będzie słyszeć to, co nadaje radio z ustawionym tonem. Czyli to co nada radio numer 1, czy numer 2, usłyszy radio numer 3. Jeśli natomiast w radiu 3 ustawię ton na 74, wówczas będzie ono milczeć, bo jest głuche na wszystko, co nie wysyła 74hz. Czyli CTCSS ma za zadanie wyciszyć/wyciąć innych nadawców sygnałów w naszym otoczeniu. Nasze radio usłyszy tylko to, co my chcemy usłyszeć, ale nie jest tak, że nikt inny nie będzie słyszał tego, co my nadajemy. Jeśli ktoś wyczai jakiego tonu używamy, to będzie mógł się dołączyć do konwersacji.

Nawiązywanie łączności

Więc żeby to zadziałało, musimy na obu radiach ustawić ten sam kod CTCSS na odbiór i nadawanie. Robimy to przechodząc do pozycji 11, wybieramy R-CTCSS na 69, idziemy trochę wyżej i ustawiamy T-CTCSS na 69. To samo robimy na drugim radiu. Możnaby się tu bawić i ustawiać to po krzyżu, kombinować, ale nie jest to pora na omówienie tego w tym artykule. CTCSS ma również zastosowanie przy odblokowywaniu przemienników.

Aby zapisać częstotliwość w pamięci, kiedy mamy ją wpisaną, wklikujemy MENU i przechodzimy do pozycji 27. Znowu wciskamy Menu, żeby przejść do pola wyboru częstotliwości. Pola zaczynające się na CH są komórkami zajętymi. Po zapisaniu częstotliwości na wolnym kanale, potwierdzamy przyciskiem MENU.

Teraz, kiedy wyłączę radio i włączę je z przytrzymanym przyciskiem MENU, to wejdę w tryb pamięci. Jak widać po cyferkach z boku jesteśmy w trybie pamięci. Przeklikujemy dół, żeby dotrzeć ostatniej pozycji, którą przed chwilą zapisaliśmy. Po ponownym sprawdzeniu widać, że pozycja została pomyślnie zapisana. Na dwóch moich częstotliwościach przeskakuje H i L. To dlatego, że w baofengu za pomocą płotka # możemy wybrać moc z jaką nadajemy i jeśli na jakiejś częstotliwości robimy łączności na krótkim dystansie, to warto sobie wybrać opcję Low, żeby nie zużywać niepotrzebnie baterii.

W tej chwili będziemy słyszeć tylko użytkowników częstotliwości nadających na z tonem 69hz.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Was przydatny, a jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, zapraszam na mój kanał na YouTube – Włóczęga, gdzie poruszam rozmaite tematy dotyczące radioamatorstwa i turystyki pieszej.

Podobne wpisy:

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts