Porównanie Fenix 7 vs Instinct 2

Przez kilka miesięcy byłem użytkownikiem Instincta 2 Solar, ale od dłuższego czasu posiadam Fenixa 7 Solar. Po tym okresie, czyli lekko ponad pół roku, postanowiłem podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat różnic między Instinctem 2, a Fenixem 7 w wersjach solar. 

Wygląd

To, co rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z tymi zegarkami, to wygląd i materiał, z którego zostały one wykonane. Instinct 2 jest zrobiony z tworzywa sztucznego, które nie jest wybitnie odporne na otarcia i czasem sprawia wrażenie miękkiego. Niekoniecznie w dotyku, ale w kontakcie np. z chropowatą ścianą. Z kolei koperta Fenixa 7 wykonana jest ze stali nierdzewnej, co sprawia wrażenie solidniejszej. Jeśli chodzi o wygląd, to różnica jest naprawdę duża i tym razem nie będę się w to mocno zagłębiał, ponieważ zarówno Instinct, jak i Fenix mają swój urok i każdy z nich znajdzie swoich zwolenników. Moim zdaniem, na plus dla Instincta jest minimalistyczny i militarny wygląd, co może się spodobać fanom survivalu i sportów taktycznych. Natomiast Fenix 7 sprawia wrażenie produktu premium z większym wyświetlaczem i szerszymi możliwościami.

Skoro już poruszyłem temat wyświetlacza, to warto wspomnieć, że Instinct ma czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 175x175px, a Fenix kolorowy 260x260px. Dzięki temu na ekranie Fenixa mieści się więcej danych, co jest warte odnotowania.

O ile w kwestii wymiarów różnica to tylko 2mm, to wagowo Fenix 7 wypada o 27g ciężej.

Bransoletki są tutaj niemal identyczne. 

Chodzenie po górach

Funkcje

Przejdźmy do funkcji i w dużym skrócie powiem, że różnice są w moim odczuciu mniejsze, niż w przypadku wyglądu, ale nie można powiedzieć, że są mniej znaczące. 

Dwie główne różnice, które zauważymy przy codziennym użytkowaniu, to przede wszystkim możliwość korzystania z map na Fenix 7, których nie mamy w Instynctice. To był element, który najbardziej wpłynął na moją decyzje dotyczącą zmiany zegarka. Mapy są bardzo  przydatne, szczególnie jeśli lubicie chodzić po górach lub biegacie przełajowo. Nawigacja w F7 jest zdecydowanie lepiej rozwinięta.

Druga rzecz to dotykowy ekran, który jest zwyczajnie przydatny. To też nie tak, że klikanie przyciskami jest trudne, ponieważ nadal często z nich korzystam. Jednakże w czasach, gdzie mamy telefony i laptopy z dotykowymi ekranami, to z przyzwyczajenia oczekujemy też takiej możliwości od zegarka.

To były moje 2 najbardziej znaczące różnice między tymi zegarkami.

Co do czasu pracy na baterii, to oczywiście Instinct 2 wytrzymuje dłużej jeśli chodzi o normalne użytkowanie, jednak w tybie GPS Fenix 7 radzi sobie lepiej, przez co ta różnica moim zdaniem jest nieodczuwalna lub nawet na plus dla Fenixa, jeśli jesteście naprawdę aktywni i często używacie GPS.

Pamięć zegarka również się różni ze względu na mapy, które zajmują w Fenixie dużo przestrzeni. Zegarek daje nam też możliwość wrzucania na niego muzyki. Z tego też powodu mamy tu 16GB zamiast 32mb. Z takich smaczków mamy tu też przewagę Fenixa w kwestii łączności, bo jest w nim WiFi, czego nie ma Instinct.

Ładowanie solarne w obu tych zegarkach działa, ale Instinct 2 wypada tu lepiej ze względu na niższe zużycie energii.. W Fenix 7 działa to raczej jako spowolnienie rozładowania niż doładowanie baterii.

Na pewno warte uwagi jest też to, że Fenix jako flagowy produkt Garmina dostaje spore aktualizacje. Instinct oczywiście też je ma, ale w przypadku Fenixa są one obszerniejsze i dodają więcej nowych funkcjonalności.

Jeśli chodzi o aktywności sportowe, to oba zegarki mają je podobne. Instinct nie będzie miał tylko tych wymagających mapy, czy kolorowego wyświetlacza. Oba zegarki mają dostęp do Connect IQ ale na F7 jest zdecydowanie więcej rzeczy.

Właściwie to tyle. To są różnice, które osobiście zauważyłem podczas użytkowania tego zegarka. Prawdopodobnie jest ich więcej i dostrzegłbym je, gdybym uprawiał jakieś sporty ekstremalne lub o wyższej specjalizacji, niż chodzenie po górach, bieganie i trening siłowy. Jednak w przypadku zwykłego zjadacza chleba jak ja, nie widać tu nic więcej. Moim zdaniem Instinct 2 to po prostu okrojony Fenix 7 w innej obudowie.

To wszystko, co miałem wam dzisiaj do przekazania. Jeśli się z czymś nie zgadzacie i widzicie jakieś znaczące różnice, o których nie wspomniałem, to dajcie znać w komentarzach, żeby osoby stojące przed wyborem mogły się dowiedzieć czegoś więcej. 

Dodatkowo chciałbym zaprosić Was do wspierania mojego kanału YouTube, na którym poruszam podobne zagadnienia. 

Podobne wpisy:

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts